Ön számára fontos a minőség?
Amikor ezt a kérdést látom, elkezd kúszni felfelé a gerincem mentén az a nemszeretem érzés, hogy most valaki megmondja nekem a tutit! Megint.
Szóval máris elnézést kérek, a sablonos kezdésért! És a folytatásért is, ami azt illeti, ha minden igyekezetem ellenére végül mégis megmondanám Önnek a tutit. Annál is inkább, mert nem tudom én sem. Azt gondolom, hogy textil szakmai, szállodai szakmai és gazdaságossági szempontok alapján kell kiválasztani a célnak leginkább megfelelő anyagot, vagy terméket figyelembe véve a beszerzés, a használat és a kezelés körülményeit és lehetőségeit.
Mindezek fényében arra vállalkozunk a kollégáimmal, hogy segítséget nyújtsunk eligazodni a szállodákban használatos textíliák jellemzői tekintetében. Hogy Önök eldönthessék, hogy mi a fontos, hogy mi számít, hogy miért érdemes fizetni és miért nem az Önök esetében. Meggyőződésünk, hogy a világ legjobb szövetje (már ha van ilyen) sem felel meg mindenhol, minden feladatra.
Amit fontosnak éreztünk a vállalt feladat kapcsán, hogy Önök a lehető leggyorsabban, a legkevesebb energia befektetéssel jussanak közelebb a céljukhoz. Ezért kiemeltünk fontos jellemzőket, tulajdonságokat, amikről most elmondjuk, hogy miért jó vagy rossz és létrehoztunk egyszerű jelöléseket, hogy a lehető legkönnyebben lehessen ezeket követni, azonosítani.
És természetesen ezeket a jelzéseket következetesen használni is fogjuk kiadványinkban, kommunikációnkban és természetesen a weboldalainkon is.
Első körben az alapanyagok összetételét, minőségét ismertető jelzéseket mutatom be.
Az anyagösszetételről nem ejtenék sok szót. Tudjuk, hogy a 100% pamut összetételű anyagok nagyon jó nedvszívó képességgel és rendkívül bőrbarát tulajdonságokkal rendelkeznek, míg a poliészterrel kevert pamutszálak nedvszívó képessége csökken, de a mechanikai tulajdonságaik javulnak.
A pamut poliészter kevert anyagok közül szeretnék mutatni kettőt, amire nagyon érdemes figyelni a jövőben, mert rendkívül találékonyan ötvözi a 100% pamut és a kevert anyagok legkedvezőbb tulajdonságait.
CVC (Chief Value Cotton) - a szövet láncfonala 100% pamut, vetülékfonala pedig pamut és poliészter keveréke. Ezáltal a szövet bőrrel érintkező felületén 100% pamutot kapunk, míg a keverék vetülékszál jobb mechanikai tulajdonságokat, tartósságot biztosít a használat és kezelés során.
Pamutszerű puha tapintás – a textil szálai belülről poliésztert tartalmaznak, melyek kívülről körbe vannak tekerve 100% pamutszálakkal, hogy emberi tapintás meg ne állapíthassa a valódi anyagösszetételt. Az anyagösszetételnek és főleg a poliészter magnak köszönhetően viszont hosszabb élettartama lesz a textilnek a nagyipari mosási folyamat során, mint a hagyományos gyűrűs fonalaknak. Kevesebb szösz képződik és ami még ettől is fontosabb, hogy gyorsabban szárad, mint a hagyományos fonal, mivel ebben a fonalban a poliészterszálak többsége belül van, ami valójában
nem szívja magába a vizet, és így nem igényel sok hőt vagy időt a mag szárítása. Továbbá nagyon alacsony a göbösödési hajlama is.
Az anyagösszetételen túl érdemes foglalkozni az anyag finomsággal is. Fontos, hogy milyen vastag vagy még inkább milyen vékony szálakból szövik a szövetet és az is, hogy milyen sűrűn.
Nagyon röviden, a felül lévő számok (NE) a szál vastagságát jelzik amíg az alul lévő (TC) a szövés sűrűségét. Egyszerű ökölszabály, hogy a nagyobb számok nyernek, de fontos, hogy csak adott kategórián belül hasonlítsunk össze.
Vásznak: 16x16-től 24x24-ig
Perkál: 24x24-től 40x40-ig
Szatén: 30x30-tól 80x80-ig és még tovább
Az elkészült alapanyagokat jellemzően tovább javítják olyan kikészítő eljárásokkal, amik élethosszig tartó hatást biztosítanak az alapanyagokon.
Ilyen eljárás a szanforizálás is, amivel az anyag mérettartósságán tudunk javítani. Így nem megy össze a textilünk az első mosásnál. Ez egy abszolút mechanikai eljárás, ráadásul teljesen környezetbarát. Még vegyszereket sem használunk! A benedvesített textilt (meleg vízzel vagy gőzzel) egy hengerre feszített, megnyújtott gumi felületre helyezik. Később a gumi feszítését visszaengedik, így a rajta fekvő textil zsugorodik. Ezt az állapotot rögzítik amivel gyakorlatilag beállítják a szövet végső méretét, ami már csak pár százalékot tud mosás hatására módosulni.
Soft, vagy magyarul lágyítás. Ezen kikészítési eljárás egy lágyított szövetet eredményez. Miért van erre szükség?
A festési vagy egyéb kikészítési folyamatok során olyan vegyi anyagokat használnak fel, ami deformálhatja a textilünk szerkezetét, illetve keménységet okozhat hiszen mechanikai feszültségek keletkezhetnek a szálakon belül és a szálak között is. A lágyítási folyamat során ezt eltávolítjuk kémiai vagy mechanikai hatásokkal.
A mercerezést vagy mercerizálást az 1800-as évek közepén találták fel. A folyamat arról szól, hogy hideg, tömény nátronlúggal beáztatják a textíliát, mégpedig egy mechanikailag feszített környezetben. Ennek hatására a szálak megdagadnak, a sodratok elrendeződnek, a hullámosság kisimul. Jelentős méretcsökkenéssel is járna a folyamat, ha nem lenne mindvégig megfeszítve a szövet. Az eljárás végén sokkal rendezettebb fonalkép marad, ami azt jelenti, hogy egy fényes, puha sokkal szebb felületű textilt kapunk.
Fontos: ez az eljárás leginkább a szatén anyagok sajátja. Vásznakon, perkálon nagyon ritka.
Még néhány jelzés az anyagok eredetéről, tulajdonságairól:
BCI BETTER COTTON INITIATIVE (BCI) FABRICS
Ha fenntartható pamutot keres, ez a logó garantálja, hogy környezetbarát anyagot vásárol. A Better Cotton a világ vezető pamut fenntarthatósági kezdeményezése. Küldetésük, hogy segítsék a gyapotközösségek túlélését és gyarapodását, miközben védik és helyreállítják a környezetet.
https://bettercotton.org/
CF Cotton
Kizárólag szennyeződésmentes pamutot használunk A CF jelzés (contamination free) szerint a termék szennyeződésmentes, idegen szál nem fordul benne elő. Csak amerikai és ausztrál pamutot használnak fel a gyártás során
Különleges minőségű, ritka Egyiptomból származó pamut.
FR gyújtásvizsgálattal rendelkező szövetek: EN ISO 12952-1 szabvány szerint gyújtási vizsgálaton megfelelt szövetek. Ahol a gyújtóforrás a parázsló cigaretta.
Az általunk használt minőséget garantáló jelzések:
Az OEKO-TEX® STANDARD 100 a káros anyagokra tesztelt textíliák címkéje. A textilbiztonság mércéjét határozza meg a fonaltól a késztermékig. Minden STANDARD 100 címkével ellátott termékről tanúsítják, hogy átment a káros anyagok jelenlétére vonatkozó biztonsági vizsgálatokon.
Alapanyagainkat folyamatosan az ÉMI-TÜV SÜD minőségellenőrző, tanúsító céggel vagy mosodai próbamosásokkal ellenőriztetjük a megfelelő minőség érdekében.