Mit jelent a szanforizálás? Milyen egy szanforizált textil?
Tudunk-e valamit tenni azért, hogy jobb minőségű legyen az lepedő? A válasz igen. Mégpedig tudunk végső kikészítéseket végezni a szöveteken. Ezek viszonylag egyszerű dolgok, de elég komolyan tudják befolyásolni a szövet minőségét, ráadásul ezek mosással el nem távolítható eljárások, tehát kettő-öt-tíz mosás után nem tűnik el, hanem ezek tényleg tartós, a textil egész élettartamára kiható kezelések.
Ilyen eljárás a szanforizálás is, amivel lehet a mérettartósságon javítani. Így nem megy össze a textilünk az első mosásnál. Ez egy abszolút mechanikai eljárás, ráadásul teljesen környezetbarát. Itt még nem is használunk vegyszereket sem. A benedvesített textilt (meleg vízzel vagy gőzzel) különböző gumihengerek felületén elkezdik forgatni. Az egésznek a fizikája nem túl bonyolult, leginkább ahhoz hasonlít, hogyha a repülőgép szárnya alatti és feletti légáramlat felhajtó erőt képez és ettől repül a repülőgép, itt pedig arról van szó, hogy az azonos textilt különböző ívű felületeken mozgatják és a különböző ívű felületeken nyúlik vagy zsugorodik a szövet, ezzel az állapottal rákényszerítik, hogy benne is maradjon. Ezzel gyakorlatilag beállítják a szövet végső méretét, ami már csak egy pár százalékot tud mosás hatására módosulni.
Mit jelent a mercelezés? Milyen egy mercelezett textil?
A mercerezést vagy mercerizálást az 1800-as évek közepén találták fel. A folyamat arról szól, hogy hideg, tömény nátron lúggal beáztatják a textileket mégpedig egy feszített környezetben. Tehát hengerek között feszítve tartják a textilt a nátron lúgban, ami egy nagyon komoly zsugorodást okozna, de a feszített környezet miatt nem tud. Tehát nem tud összemenni a textil szabadon. A hullámos szálakat elrendezi, kiegyenesíti. Gyakorlatilag egy sokkal rendezettebb fonalkép marad, ami azt jelenti, hogy egy fényes, puha sokkal szebb felületű textilt kapunk. És nem utolsó sorban már eleve ez a kezelés is egy mérettartósító folyamat.
Mit jelent a Soft?
Magyarul ez annyit jelent, hogy lágyítás. Ezen kikészítési eljárás tehát egy lágyított szövetet mutat nekünk. Miért van erre szükség?
A festési vagy egyéb kikészítési folyamatok során olyan vegyi anyagokat használnak fel, ami deformálhatja a textilünk szerkezetét, illetve keménységet okozhat hiszen mechanikai feszültségek keletkezhetnek bennük. A lágyítási folyamat során ezt szeretnénk eltávolítani kémiai vagy mechanikai hatásokkal.
CF Cotton
Kizárólag szennyeződésmentes pamutot használunk A CF jelzés (contamination free) miatt a termék szennyeződésmentes idegen szál nem fordul benne elő . Csak amerikai és ausztrál pamutot használnak fel a gyártás során
FR gyújtásvizsgálattal rendelkező szövetek: EN ISO 12952-1 szabvány szerint gyújtási vizsgálaton megfelelt szövetek. Ahol a gyújtóforrás a parázsló cigaretta.
OEKO-TEX
Az OEKO-TEX® STANDARD 100 a káros anyagokra tesztelt textíliák címkéje. A textilbiztonság mércéjét határozza meg a fonaltól a késztermékig. Minden STANDARD 100 címkével ellátott termékről tanúsítják, hogy átment a káros anyagok jelenlétére vonatkozó biztonsági vizsgálatokon.